портал в режимі тестування та наповнення
1545
Урядова гаряча лінія
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Аграрії просять Верховну Раду прийняти проект Закону про аграрні розписки у редакції №2805-Д

Опубліковано 19 лютого 2021 року, 16:13

Протягом останніх п’яти років аграрні розписки стали однією з найуспішніших та ефективніших ініціатив на ринку агрофінансування України. Інструмент відкрив агровиробникам доступ до критично потрібних фінансових та товарних ресурсів через заставу майбутнього врожаю, яка часто є основним активом сільгоспвиробничих підприємств. Динамічне зростання ринку аграрних розписок забезпечило понад 32 млрд гривень фінансування, а всього інструментом скористалося понад чотири тисячі агровиробників з ключових сегментів аграрного сектору.

Практика використання інструменту також показала потенціал та шляхи вдосконалення, що забезпечать можливість збільшувати обсяги доступного фінансування в аграрному секторі, дозволяючи агровиробникам вчасно залучати ресурси на кращих умовах. Необхідного зростання обсягів фінансування в сільському господарстві можна досягнути, якщо розширити сферу застосування аграрних розписок в тваринництві, переробці аграрної продукції та інших вкрай важливих секторах сільського господарства, зробити аграрні розписки дешевшими в оформленні та простішими в використанні, водночас, підвищивши їхню надійність. Особливо гострою така необхідність постає з огляду на відкриття ринку землі цьогоріч, що підвищить потребу виробників у фінансуванні – як довгостроковому, так і для забезпечення щоденної операційної діяльності господарства. За поточних умов сектор не зможе забезпечити підвищений попит з боку виробників на зовнішнє фінансування. Основні аграрні кредитори вже досягли лімітів на сільськогосподарські позики та потребують рефінансування кредитних портфелів та зменшення боргового навантаження на баланси компаній. В таких умовах обмежений доступ до фінансування для агровиробників може призвести до економії на поточних виробничих витратах на користь вирішення земельних питань. Як наслідок, аграрії можуть отримати зменшення врожайності та зниження якості вирощеної продукції, що в масштабі цілого сектору завдасть економічних збитків та матиме негативний вплив на економіку України.

З  метою реалізації потенціалу подальшого розвитку та вдосконалення аграрних розписок для покращення доступу агровиробників до фінансування, у Верховній Раді було зареєстровано законопроект №2805-Д про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування та обігу аграрних розписок. Законодавчі пропозиції були розроблені на основі наявної ринкової практики використання інструменту, а також запитів щодо вдосконалення механізму та впровадження додаткових функцій для аграрних розписок від ключових користувачів інструменту.

Законом передбачається перетворення аграрних розписок у неемісійний цінний папір, що існує у формі електронного документу в Реєстрі аграрних розписок. Це дозволить кредиторам залучати рефінансування на вторинному ринку, отримавши доступ до ринків капіталу, як іноземних так, потенційно, і українських. А отже, кредитори матимуть можливість збільшувати обсяги та покращувати умови фінансування агровиробників.

Законодавчі зміни також забезпечать спрощення та здешевлення роботи з інструментом для користувачів. Перевірка інформації щодо агровиробника, застави, землі тощо, котру зараз нотаріус здійснює «вручну» у низці державних реєстрів для посвідчення розписки, буде проводитися автоматично через цифрові інструменти та гармонізований обмін інформації між всіма необхідними системами. Захист та верифікація даних будуть досягнені інтеграцією між Реєстром аграрних розписок та Єдиним Державним Реєстром, Державним реєстром обтяжень рухомого майна, Держгеокадастром тощо. Це значно скоротить час та операційні витрати учасників процесу, а також дозволить розширити можливості користувачів щодо роботи з інструментом. Передбачається, що виробники та кредитори зможуть звертатися до нотаріусів або самостійно здійснювати операції з аграрними розписками безпосередньо у Реєстрі аграрних розписок. Доступ та авторизація користувачів відбуватиметься через електронні кабінети завдяки застосуванню електронних цифрових підписів.

Така опція стала можливою завдяки сучасним технологіям цифрових рішень для обробки даних, які використовуються у фінансовому секторі у світовій практиці. Наразі саме нотаріальне посвідчення складає основну частину вартості роботи з інструментом, досягаючи 0,5% від загальної вартості аграрної розписки або понад 30 тис. гривень в середньому за видачу однієї розписки. Це одна з основних причин, названих учасниками ринку, чому інструмент аграрних розписок обмежено використовується у сегменті дрібних та невеликих агровиробників, котрі, насправді, найбільше потерпають від обмеженого доступу до фінансування. Окрім цього агровиробники зможуть значно скоротити часові та транспортні витрати та не наражати себе на небезпеку під час пандемії COVID 19, адже за новою процедурою агровиробники зможуть випускати аграрні розписки, не виходячи із дому або офісу. Зважаючи на те, що цифрові рішення можуть забезпечити надійний захист та прозорість для інструменту аграрних розписок запропонований механізм буде дієвим та допоможе спростити та здешевити операції з аграрними розписками для збільшення обсягів фінансування у секторі. За нашими оцінками, лише за останні три роки сума економії на видачі аграрних розписок у масштабі аграрного сектору могла б скласти понад 1 млрд гривень. У майбутньому ці кошти агровиробники матимуть можливість спрямувати на поточні потреби господарств, наприклад, придбання сучаснішої техніки чи агротехнологій.

Збільшення обсягів фінансування в агросекторі дозволить агровиробникам забезпечити свої підприємства ресурсами для отримання високих та якісних врожаїв, навіть попри підвищену потребу у фінансах для купівлі землі.

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України неодноразово висловлювалося на підтримку запропонованого проекту Закону №2805-Д. Від імені українських аграріїв ми знову звертаємося до Верховної Ради з проханням прийняти законопроект у першому читанні вже найближчим часом, щоб покращити можливості фінансування з огляду на близьке відкриття ринку землі.


Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux