портал в режимі тестування та наповнення
1545
Урядова гаряча лінія
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • In English
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Органічне виробництво в Україні

Опубліковано 07 листопада 2019 року, 10:20

Внутрішній ринок

Оскільки органами державної статистики не здійснюється ведення статистичної звітності у сфері органічного виробництва, за інформацією Офісу підтримки реформ при Мінагрополітики у 2017 році загальна площа сільськогосподарських земель з органічним статусом та перехідного періоду складала близько 289 тис. га (0,7 % від загальної площі земель сільськогосподарського призначення України). При цьому нараховувалось 504 операторів органічного ринку.

Найбільше операторів органічного ринку нараховується у Київській, Херсонській, Вінницькій, Одеській, Житомирській та Харківській областях. Українські сертифіковані органічні господарства займають площі різного розміру: від кількох гектарів, як і в більшості країн Європи, до декількох тисяч гектарів ріллі.

У 2017 році споживчий ринок органічних продуктів в Україні склав 29,4 млн. євро, а споживання на душу населення – 0,68 євро (для порівняння: пересічний європеєць витрачає на органічні продукти 40,8 євро в рік, а мешканець ЄС – 60,5 євро).

Сьогодні внутрішній споживчий ринок органічних продуктів в Україні продовжує розширюватись через основні мережі супермаркетів, які дедалі активніше розвивають привабливу та іміджеву лінійку органічних продуктів. Основними видами органічної продукції, яка виробляється та споживається в Україні є зернові культури, м’ясо та молочні продукти,а також крупи. В асортименті органічної продукції більше 100 найменувань товарів українського виробництва.

Експорт

Обсяг експорту у 2017 році сягнув 99 млн. євро. Українську органічну продукцію закупили переважно країни ЄС (загальна сума склала 95 млн. євро.).

Найбільшими країнами-споживачами вітчизняної органічної продукції є Нідерланди, Німеччина, Велика Британія, Італія, Австрія, Польща, Швейцарія, Бельгія, Чехія, Болгарія, Угорщина, США, Канада, Австралія та деякі країни Азії. Основними експортним продуктами є зернові, олійні, бобові, ягоди, фрукти та дикороси. Також експортуються макуха соняшника, борошно, олія соняшникова, шрот соняшниковий, яблучний концентрат, горіхи та березовий сік.

Удосконалення законодавства у сфері органічного виробництва

10 липня 2018 року прийнято Закон України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який вводиться в дію 02 серпня 2019 року. 

Міністерство працює над розробкою нормативно-правових актів, прийняття яких передбачено Законом. Таких передбачається 12:

3 постанови Кабінету Міністрів України, якими передбачається затвердити:

 • порядок (детальні правила) органічного виробництва та обігу органічної продукції;
 • порядок сертифікації органічного виробництва та/або обігу органічної продукції;
 • порядок ведення Реєстру операторів, Реєстру органів сертифікації та Реєстру органічного насіння і садивного матеріалу

9 наказів Мінагрополітики, якими передбачається затвердити:

 • державний логотип для органічної продукції;
 • перелік речовин (інгредієнтів, компонентів), які дозволяється використовувати у процесі органічного виробництва та які дозволені до використання в гранично допустимих кількостях;
 • вимоги до матеріально-технічної бази та інших об’єктів інфраструктури, необхідних для виконання функцій із сертифікації органічного виробництва та/або обігу органічної продукції;
 • форма заявки на включення до Реєстру органів сертифікації;
 • порядок звітування органів сертифікації центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної аграрної політики, та центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної аграрної політики, про видані ним сертифікати;
 • порядок розгляду апеляцій на рішення органів сертифікації;
 • порядок ведення Переліку органів іноземної сертифікації;
 • порядок підтвердження спеціальних знань інспектора з органічного виробництва та/або обігу органічної продукції у сфері органічного виробництва;
 • порядок, періодичність декларування та подання зведених матеріалів щодо обсягів органічної продукції, яка вводиться в обіг органами сертифікації центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної аграрної політики, та центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної аграрної політики.

Міжнародна співпраця

Мінагрополітики співпрацює з міжнародними проектами, що мають на меті розвиток органічного виробництва, зокрема з: 

 1. Швейцарсько-українським проектом «Розвиток органічного ринку в Україні», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) за фінансової підтримки Швейцарської Конфедерації через Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO) (проект завершився 31.12.2018).
 2. Проектом «Німецько-українська співпраця в галузі органічного землеробства».
 3. Офісом ефективного регулювання (Better Regulation Delivery Office – BRDO).
 4. Проектом ЄС «Підтримка впровадження сільськогосподарської та продовольчої політики в Україні».
 5. Швейцарсько-українською програмою "Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України".

Представники проектів беруть активну участь в розробці законодавчої бази у сфері органічного виробництва.

Крім того, спільно з швейцарсько-українським проектом «Розвиток органічного ринку в Україні» протягом 2017-2018 рр. організовано та проведено два тренінги щодо законодавства ЄС за участі представника Міністерства сільського господарства та розвитку сільських територій Республіки Польща. Учасники: фахівці центральних органів виконавчої влади та представники органічного сектору.

Також у рамках співпраці з цим же проектом створено відео-ролик про органічне виробництво «Organic in Ukraine», що має на меті популяризацію органічного виробництва в Україні серед потенційних українських та іноземних інвесторів.

Спільно з проектом «Німецько-українська співпраця в галузі органічного землеробства» протягом 2017-2018 рр. організовано та проведено п’ять семінарів щодо органічного виробництва для 130 фахівців головних управлінь Держпродспоживслужби та структурних підрозділів ОДА з питань агропромислового розвитку.

У 2019 році проведено два тренінги для фахівців Мінагрополітики, Держпродспоживслужби, Національного агентства з акредитації України на тему: «Інспекція та контроль органічних операторів», участь в яких взяли 50 фахівців.