портал в режимі тестування та наповнення
1545
Урядова гаряча лінія
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Сільськогосподарські кооперативи

Опубліковано 07 квітня 2021 року, 10:55

Сільськогосподарська кооперація: від збитків до оптимізації та прибутків

Одним із механізмів вирішення проблем малих сільгоспвиробників є їх об'єднання в сільськогосподарські кооперативи.

Сільськогосподарський кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які є виробниками сільськогосподарської продукції і добровільно об’єдналися на основі членства та на засадах самоврядування, для провадження спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення економічних, соціальних та інших потреб.

Сільськогосподарський кооператив може здійснювати діяльність з метою одержання прибутку або без мети одержання прибутку.

Сільськогосподарський кооператив, що здійснює діяльність без мети одержання прибутку, є неприбутковою організацією, у разі, якщо його діяльність відповідає сукупності таких ознак:

1) кооператив не здійснює виробництво сільськогосподарської продукції і надає послуги виключно своїм членам;

2) кооператив не набуває права власності на сільськогосподарську продукцію, вироблену, вирощену, відгодовану, виловлену або зібрану (заготовлену) його членами - виробниками сільськогосподарської продукції. При цьому, власниками сільськогосподарської продукції, що заготовлюється, переробляється, постачається, збувається (продається) таким кооперативом, є його члени;

3) кооператив відповідає вимогам, встановленим підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України для неприбуткових організацій.

Сільськогосподарський кооператив, що здійснює діяльність з метою одержання прибутку, може надавати послуги, здійснювати операції, зокрема із закупівлі сільськогосподарської продукції, постачання засобів виробництва і матеріально-технічних ресурсів, з особами, які не є членами або асоційованими членами сільськогосподарського кооперативу, за умови, що сумарна вартість таких послуг та операцій не перевищує 20 відсотків виручки кооперативу за рік.

Види сільськогосподарських кооперативів

Важливо! Законом України від 21.07.2020 р. № 819-IX “Про сільськогосподарську кооперацію” (далі – Закон № 819) викладено у новій редакції Закон України “Про сільськогосподарську кооперацію” та, зокрема, скасовано поділ сільськогосподарських кооперативів за типами на виробничі та обслуговуючі і запроваджено нову організаційно-правову форму господарювання – сільськогосподарський кооператив, що діє з метою або без мети отримання прибутку.

Разом з тим, відповідно до вимог пунктів 4 та 5 Розділу X “Прикінцеві і перехідні положення” Закону № 819, сільськогосподарські обслуговуючі та виробничі кооперативи підлягають перереєстрації у сільськогосподарські кооперативи, а також зберігають всі права та обов’язки, які вони мали, згідно з попередньою редакцією Закону, до моменту їх перереєстрації, але не більше трьох років з дати набрання чинності Законом. Оскільки Закон набрав чинності 15 серпня 2020 року, зареєстровані на цю дату сільськогосподарські обслуговуючі та виробничі кооперативи зберігають зазначені права та обов’язки до 15 серпня 2023 року.

Види сільськогосподарських кооперативів:

Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив – це юридична особа, створена фізичними/юридичними особами для надання послуг, переважно членам кооперативу та іншим особам, з метою провадження ними сільськогосподарської діяльності, покращення умов життя своїм членам, за рахунок придбання якісних матеріалів за нижчими цінами та збільшення рівня їх доходів, за рахунок забезпечення найвигіднішої ціни на продукцію, яка реалізовується кооперативом (діє до 15.08.2023).

Сільськогосподарський виробничий кооператив створюють його засновники на добровільних засадах. Засновниками (членами) кооперативу можуть бути фізичні особи, які є сільськогосподарськими товаровиробниками, для спільного виробництва продукції сільського, рибного і лісового господарства, на засадах обов'язкової трудової участі в процесі виробництва та з метою отримання прибутку (діє до 15.08.2023).

Сільськогосподарський кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які є виробниками сільськогосподарської продукції і добровільно об’єдналися на основі членства та на засадах самоврядування для провадження спільної господарської та іншої діяльності, з метою задоволення економічних, соціальних та інших потреб.

Цілі сільськогосподарської кооперації

Основними цілями сільськогосподарської кооперації є:

 • підвищення ефективності та конкурентоспроможності виробників сільськогосподарської продукції у сферах виробництва, переробки, заготівлі, закупівлі, зберігання, збуту, продажу сільськогосподарської продукції, забезпечення засобами виробництва та матеріально-технічними ресурсами;
 • задоволення економічних, соціальних та інших потреб виробників сільськогосподарської продукції, на основі поєднання їхніх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоврядування та самоконтролю, захист інтересів;
 • розвиток інфраструктури ринку сільськогосподарської продукції;
 • створення умов для зниження витрат виробників сільськогосподарської продукції при придбанні необхідних ресурсів, здійсненні виробничої та/або іншої господарської діяльності;
 • збільшення доходів виробників сільськогосподарської продукції.

Нормативно-правова база, що регулює діяльність сільськогосподарських кооперативів

Земельний кодекс України;

Господарський кодекс України;

Цивільний кодекс України;

Податковий кодекс України;

Закон України «Про сільськогосподарську кооперацію» від 21 липня 2021 року № 819;

Постанова Кабінету Міністрів України від 09 березня 2011 року № 272 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів»;

Постанова Кабінету Міністрів України  від 03 березня 2021 року № 175 «Про затвердження модельних статутів сільськогосподарського кооперативу»

Накази Мінагрополітики:

від 21 травня 2013 року № 315 "Про затвердження Примірного статуту сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу ";

від 08 січня 2014 року № 1 "Про затвердження Примірного статуту сільськогосподарського виробничого кооперативу".

Наказ Мінекономіки:

від 06 квітня 2021 року №703 "Про затвердження Примірних правил внутрішньогосподарської діяльності сільськогосподарського кооперативу".

Соціальні партнери

Союз сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України (ССОКУ) - метою Союзу є сприяння розвитку масового кооперативного руху в Україні, сприяння формуванню розгалуженої системи сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, задоволення та захист спільних інтересів своїх членів.

Адреса: м. Київ, вул. Патриса Лумумби, 21 к. 417, тел. (044) 501-78-72, 516-87-92, www.coop-union.org.ua.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux